Ritmik Cimnastik

Ritmik jcmnastik :

cimnastik sporunun genelde kadınlara ait bir dalıdır. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda yer alan bir spordur. Cimnastik ve bale’nin bu kombinasyonunda yarışmacılar, bireysel olarak ya da takımlar hâlinde, müzik eşliğinde zarif bir şekilde çalışılmış gösterilerini sergiler. Gösteri sırasında; labut, çember, top, ip veya kurdele gibi farklı el aletleri kullanabilir.

Tarih :

Ritmik cimnastik, 1800’lerde bir grup jimnastikçi tarafından basit koreografi şeklinde icra edildi. 1930’larda Doğu Avrupa’daki ilk deneme yarışlarına kadar yavaş gelişti, yeni karmaşık yapısı ile daha geniş bir kitleye hitap etti. İlk yarışmaları 1940’ta Sovyetler Birliği’nde başladı ve Sovyetler Birliği’nden Ludmila Savinkova ilk Dünya Şampiyonu oldu. Ritmik Cimnastik, 1961 yılında FIG tarafından resmi bir branş olarak tanındı. İlk Bireysel Dünya Şampiyonası 1963’te Budapeşte’de yapıldı. Ritmik Cimnastik diğer benzer branşlar ile gelişmiştir. Ritmik Cimnastik klasik bale figürleri de içerir, bununla beraber kas gelişimi için Alman sistemi ve serbest egzersizler ile ritim geliştirmek için İsveç metodu uygulanır. Sporcu sayısı ile beraber ilgi de artarak dünyanın her yerine yayıldı. Amerikalı sporcular ilk defa 1973 şampiyonasında yer aldılar ve Ritmik Cimnastik yavaş yavaş artistik branşın gölgesinden kurtulup 1984’te Olimpik programa dahil edildi.

Antrenmanlar :

Genç cimnastikçilerin eğitimi haftada 2 saat ile sınırlıdır. Daha büyük yaş — günde on dört saate kadar ulaşın. Bir cimnastikçinin temel nitelikleri irade, dayanıklılık ve plastisitedir. Kural olarak, zaten 17 yaşında olan birçok sporcu cimnastiğe katılmak veya spor balesine geçmek zorunda. Sadece birkaç cimnastikçi spor kariyerine 23-26 yaşına kadar devam eder ve sadece birkaçı daha ileri yaşta yarışmaya devam eder.